Titulní obrázek

Mercedes CLA - vrchol aerodynamiky

Automobilka Mercedes nyní obohatila trh o nejaerodynamičtější vůz současnosti. Jedná se o čtyřdveřové kupé CLA.

Nejhladčeji ze současné nabídky automobilů proplouvá vzduchem Mercedes-Benz CLA180 Blue Efficiency, který slibuje součinitel odporu cd 0,22. Touto hodnotou tak poráží i Toyotu Prius nebo Hondu Insight, která mají cd 0,25. Srovnatelný konkurent BMW 320d EfficientDynamics se může pochlubit hodnotou cd 0,26. No, pořád to nestačí na legendární Tatru T77A s hodnotou cd 0,212.K vysoké aerodynamické účinnosti nového Mercedesu přispívá relativně malá čelní plocha o 2,21 metru čtverečních a drobná, ale účinná vylepšení, kterými se Blue Efficiency odlišuje od ostatních verzí.

Mezi ně patří nastavitelná klapka chladiče, rýhované spoilery vedoucí proud vzduchu do podběhů nebo vylepšené těsnění kolem světlometů. Se stavbou aerodynamicky efektivních aut má Mercedes bohaté zkušenosti, jistě si budete pamatovat bizarní výtvor Mercedes-Benz Bionic Concept inspirovaný zvláštním druhem ryby a který dosahoval cd 0,19.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Výrobce byl navíc po celou dobu odkázán na využívání aerodynamického tunelu na Stuttgartské univerzitě, který nedávno oslavil své 70. narozeniny. Nyní již Mercedes otevírá svoje nové aerodynamické centrum Sindelfingen R&D, kde bude mít k dispozici také pohyblivou silnici.