Titulní obrázek

Mercedes B 200 Natural Gas

Automobilka Mercedes-Benz patří společně s Oplem, Volkswagnem a Fiatem k zastáncům a propagátorům alternativní technologie. Největší zkušenosti má Mercedes se stlačeným zemním plynem (CNG). Nová generace třídy B tedy určitě dostane i plynovou verzi v provedení B 200 Natural Gas Drive.

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

Přeplňovaný motor o objemu 1,6 litru a výkonu 115 kW je shodný s benzinovou verzí B 200, jen podstoupil úpravy nezbytné pro provoz na CNG. V podlaze pod zadními sedadly se nachází tři nádrže na stlačený plyn (dvě malé a jedna velká) s celkovou kapacitou 125 litrů. To odpovídá zhruba 21 kg paliva. Spotřeba stlačeného plynu se počítá v kilogramech a činí 4,2 kg/100 km.

Dojezd na plyn tedy teoreticky přesahuje 500 km a náklady na palivo jsou proti benzinu poloviční. Kilogram CNG totiž stojí okolo 25 korun, přepočtené náklady při spotřebě dle údajů výrobce jsou proto 1 Kč na ujetý kilometr. Od standardních benzinových a dieselových verzí půjde B 200 Natural Gas Drive rozeznat jen podle detailů. Kromě označení na zádi to bude mírně upravený přední nárazník a palubní počítač rozšířený o funkce související s provozem na CNG.